آیا ادعای کسب درآمدهای میلیونی در بازاریابی شبکه ای صحت دارد؟

اختصاصی ایران هشدار – در کشور ما و در همه کشورهای دنیا بازاریابی شبکه ای یا همان networkmarketing یک صنعت یا شغل نوظهور است که برای افراد علاقمند به این نوع فعالیت، بسیار جذاب و هیجان انگیز است اما لازم است به این نکته دقت کنیم، هر شغلی برای افرادی که در آن شغل توانایی دارند، مفید و پول ساز است. برای مثال شخصی که استعداد هنری ندارد، هیچ گاه نمی تواند از نقاش بودن در آمد بالایی بدست آورد و شخصی که قدرت تحلیل ندارد، نمی تواند یک تحلیلگر اقتصادی یا آماری باشد. 

بنابراین می توان گفت بازاریابی شبکه ای هم شغلی است که برای افرادی که اولا توانایی فروش محصول را دارند و ثانیا امکان آموزش افراد در انجام خرده فروشی محصول را داشته، و بتوانند محصول را به خوبی به خریدار معرفی کنند و ثالثا مهارت آموزش این امر را در مورد تک تک افراد مجموعه خود را نیز داشته، مناسب است. اما متاسفانه در کشور ما همه افراد از دور به ظاهر لیدرها و اندک افراد موفق در این حرفه توجه می کنند و فکر می کنند که همه می توانند در این صنعت به درآمدهای بالا دست یابند غافل از اینکه در هر کاری، کننده کار می تواند به درآمدهای بالابرسد.
در حال حاضر در کشور ما ۲۱ شرکت بازاریابی شبکه ای فعالیت می کنند که درآنها حدود ۱۱۸۰۰۰ نفر ماهیانه پورسانت دریافت می کنند. حسب تحقیقات در شرکت های فعال حدود ۸۱ درصد از بازاریابان در آمد کمتر از ۳۰۰ هزار تومان در ماه دارند(در برخی از شرکت ها این آمار بالای ۹۰ درصد می باشد) و تنها ۰٫۱ درصد از کل بازاریابان درآمد بالای ۱۰ میلیون تومان دارند (این آمار مربوط به یک ماه می باشد و عموما سایر ماه ها نیز وضعیت مشابه و یا به مراتب بدتر دارند). 
بنابراین ادعای لیدرها مبنی بر دستیابی به درآمدهای بیش از ۱۰ میلیون به صورت ماهیانه برای تمامی افراد صحت نداشته و واقعیت این است که بیش از ۸۱ درصد افراد عضو شده در این شرکت ها درآمدی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان دارند در حالی که این مبلغ درآمد، اصلا برای فعالیت در یک کسب و کار تجاری معقول و مناسب نیست. با یک تحقیق ساده می توان دریافت که حتی این درآمد نیز اکثرا ناشی از سهم خرده فروشی خود اشخاص و نزدیکان آنها می باشد که بر اساس تبلیغات فزاینده منجر به ثبت سفارش شده است و در واقع در اکثر مواقع خریدار واقعی نیز برای سفارشات وجود نداشته است و سیل عظیمی از بازاریابان جدیدالورود و کم سابقه منجر به تقویت صوری فروش افراد بالا دستی و در نهایت شرکت بازاریابی شده است. در حالی که بعد از مدتی بعلت عدم توفیق یا غیر فعال بودن و یا خارج شدن از شرکت، افراد جدید و جویای درآمد جایگزین آنها خواهند شد.
حال با واکاوی افراد بالادستی در می یابیم که توفیق در کسب درآمد میلیونی برای شرکت های دارای پروانه، با کسب درآمدهای لیدر های بزرگ گره خورده و متاسفانه این شرکت ها بجای تغییر ساختار ، از لحاظ محصول کارآمد، طرح درآمدی درست و … به دنبال پیروی از اندیشه لیدرهای خود می باشند و با عناوین مختلف پاداش ها و استخرهای پاداش را برای سرگروه های خود در طرح درآمدی شرکت لحاظ می کنند که این موضوع نیز به عنوان یک معضل نیاز به تجدید نظر اساسی دارد.
توصیه می شود افرادی که قصد ورود به این شرکت ها را دارند، ابتدا به توانایی خود در خرده فروشی و آموزش مجموعه دقت کنند و بررسی کنند که آیا می توانند فروشنده خوبی باشند، آیا محصولاتی که شرکت مد نظر آنها ارائه می کند، قدرت فروش و جذب مشتری را دارد، آیا اگر در یک شرکت بازاریابی شبکه ای فعالیت نمی کردند، باز هم تمایل به خرید این کالا با این شرایط کیفیتی و قیمتی را داشتند؟ سوالاتی از این قبیل دید بهتری به شما برای ورود به شرکت های بهتر را می دهد و می توانید برآورد بهتری از شرکت و محصول و توانایی خود بدست آورید.

نویسنده این اطلاعات

فعلا که شب و روزمون شده بازاریابی شبکه ای و خدمات رسانی به نتورکران با استفاده از سایت بزرگ و معظم مارکت ام ال ام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.