شناسه: 93269
بازدید: 43

اختصاصی ایران هشدار – بازار سرمایه در روند توسعه اقتصادی هر کشور نقش مهم و مؤثری دارد و عملکرد صحیح در این زمینه می تواند منابع مالی مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین کند. اهمیت سرمایه گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی به اندازه ای است که آن را یکی از اهرم های قوی برای رسیدن به توسعه می دانند. اما به همان میزان که این امر می تواند، باعث رشد و شکوفایی اقتصادی شود، عدم توجه و یا نظارت صحیح بر آن نیز می تواند موجب ورشکستگی اقتصادی و افزایش کلاهبرداری گردد. پدیده ای که در سال های اخیر متأسفانه به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

                            


با توجه به شرایط رکودی کشور و عدم بازدهی مناسب اقتصادی، دولت سیاست هایی مبنی بر هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید و سرمایه گذاری های حقیقی اتخاذ نموده است؛ به همین دلیل شاهد کاهش نرخ سود بانکی هستیم. از سوی دیگر عدم وجود ثبات اقتصادی و بازدهی پائین تولید و کسب وکارهای حقیقی، سرمایه گذاران را با ریسک زیادی مواجه می سازد. از این رو اقبال مردم به طرح های خصوصی که وعده های فریبنده سود علی الحساب بسیار بیشتری نسبت به سود بانکی می دهند و با ریسک شکست و متضرر شدن روبرو نیستند، بیشتر شده است. اما متاسفانه به دلیل عدم نظارت کافی و ضعف اطلاع رسانی، نمی توان به شناخت صحیح از عملکرد این گونه مراکز و مؤسسات رسید.

                              


مشکل اصلی این گونه موسسات این است که وجوه و سپرده های سرمایه گذاران را وارد چرخه تولیدی و اقتصادی نکرده و سودی که به افراد پرداخت می شود از محل سرمایه گذاری افراد جدید الورود است. این شگرد که اصطلاحا به آن شیوه پانزی گفته می شود تا زمانی تداوم دارد که موسسات غیر مجاز بتوانند سرمایه جذب کنند و از این طریق سود سرمایه گذاران قبلی را پرداخت کنند. اما به محض اینکه روند جذب سرمایه کاهش پیدا کند شرکت و موسسه با خطر انحلال و ورشکستگی مواجه می شود.
از جدیدترین این مصادیق، به نقل از دادستان تهران جناب آقای جعفری دولت آبادی شرکت دومان توکان است. این شرکت به اصطلاح سرمایه گذاری که قرار داد های سرمایه گذاری خود را در موعد های سه ماه و نهایتا شش ماه منعقد می کرد مدعی شده بود که از طریق گردش پول در حوزه های مختلف سرمایه گذاری، می تواند سود ماهیانه هفت درصد را محقق کند.

                                 


این شرکت سهامی خاص، با وعده پرداخت سود های نا متعارف، تبلیغات گسترده ای در زمینه جذب سرمایه از طریق ارسال پیامک انبوه به راه انداخت و در حالی اقدام به جذب سپرده از عموم مردم  کرد که هیچ گونه مجوزی از سوی بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار نداشت و نهاد های مذکور نسبت به عدم سرمایه گذاری در این موسسه هشدار داده بودند.
شرکت در ابتدا با استفاده از ترفندهای انگیزشی مشاوران سرمایه گذاری خود و به بهانه سرمایه گذاری های کلان در زیر ساخت های گردشگری از قبیل هتل های زنجیره ای، سفره خانه های سنتی، رستوران های زنجیره ای، مراکز تفریحی برای گردشگران ایرانی و خارجی و خدمات گردشگری همانند احداث دفاتر آژانس هواپیمایی و در قالب قراردادهای صوری، سرمایه های سرگردان افراد را جذب نمود. برای افزایش اعتبار غیر واقعی، سود های نامتعارفی از اصل پول سرمایه گذاران و افراد جدید به سپرده گذاران قدیمی پرداخت کرد ولی متاسفانه با روند کاهش میزان سرمایه گذاری، و عدم انجام فعالیت صحیح اقتصادی شرکت دیگر توان پرداخت اصل و سود سپرده سرمایه گذاران را نداشت. همچنین میزان بسیار زیادی ازسپرده های مردمی به جای سرمایه گذاری وعده داده شده در خرید کالاهای لوکس برای گردانندگان این شرکت هزینه شده است.
از نکات عجیب در خصوص این شرکت آن است که مشاوران اقتصادی آن مدعی هستند که اکثر سرمایه گذاران سود 21 درصدی خود را از طرح های تصویب شده شرکت دریافت کرده اند در حالیکه بهترین شرکت های بورسی در شرایط مشابه اقدام به پرداخت سود علی الحساب تا 12 درصد می نمایند. همچنین این شرکت در اقدامی فریبکارانه به منظور تبلیغات و همچنین موجه نشان دادن عملکرد خود از عرصه های هنری و فرهنگی غافل نبوده و به سرمایه گذاری در چاپ نشریاتی با عنوان ماهنامه اکسیر نوین، آینده روشن و سرمایه گذاری در گروه های تئاتر مبادرت نموده اند.

 


 

کلاهبرداری سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و هتلداری
0 از 0 رای

نویسنده

ساناز امیری
فعلا که شب و روزمون شده بازاریابی شبکه ای و خدمات رسانی به نتورکران با استفاده از سایت بزرگ و معظم مارکت ام ال ام