کد: 93218
بازدید: 23

اختصاصی ایران هشدار – تقریبا اکثر افرادی که روزانه از اینترنت استفاده می کنند و سرچ اینترنتی انجام می دهند این دغدغه را دارند که آیا افراد در اینترنت ردیابی می شوند یا خیر. در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که بله و این ردیابی به سادگی صورت می گیرد.
کاربران باید دقت کنند که زمانی که از یک وب سایت دیدن می کنند، به طور خودکار اطلاعات خاصی برای سایت مدنظر ارسال می شود که می تواند شامل مواردی نظیر IP ، نام DOMAIN ، جزئیات نرم افزارهای استفاده شده جهت استفاده از اینترنت، صفحات مشاهده شده و کشوری که در آن قرار دارید و مواردی از این قبیل باشد.
جالب اینکه اگر یک وب سایت از کوکی استفاده کند، سازمان مربوطه می تواند با استفاده از آن به اطلاعات بیشتری نیز دست یابد نظیر کد الگوهای مرورگر که شامل سایت هایی است که شما آن را ملاقات نموده اید.
اگر از وب سایتی بازدید نمایید که دارای کدهای مخرب باشد، حتی فایل های موجود بر رو کامپیوتر شما و رمزهای عبور شما که روی حافظه موقت سیستم شما ذخیره شده، نیز قابل روئیت و در معرض تهدید قرار دارد. بنابراین دقت کنید که از چه وب سایت هایی بازدید می کنید چرا که ردپای شما در تمامی این وب سایت ها باقی می ماند و در صورتی که این سایت ها موارد غیر مجاز ارائه می دهند ، قطعا از قوانین PRIVACY POLICY و امنیتی نیز تبعیت نمی کنند و تمام اطلاعات شما را در معرض خطر قرار می دهند.
همین طور نرم افزارهای رایگانی که دانلود و نصب می کنید، مهم ترین منبع جاسوسی از سیستم شما می باشد چرا که به تمامی اطلاعات شما دسترسی دارد و می تواند اطلاعات شخصی شما را از لپ تاپ، تبلت، موبایل و … ذخیره کند و به شرکت سازنده نرم افزار ارسال نماید.
شبکه های اجتماعی نیز یکی از مهم ترین منابع درز اطلاعات شما و ردیابی شما در اینترنت می تواند باشد چرا که این شبکه ها فقط و فقط با هدف جمع آوری اطلاعات افراد ساخته می شوند و یکی از مهم تریتن ابزارهای ردیابی افراد در اینترنت به شمار می روند.
به طور کلی می توان گفت خواه یا ناخواه حضور در اینترنت شما را در معرض ردیابی اینترنتی و شاید تبعات بعد از آن، قرار می دهد. اما راهکارهایی وجود دارد که با انجام آن، این خطرات به حداقل می رسند:

• از سایت هایی که مرجع و معتبر نیستند، دانلود نرم افزار انجام ندهید چرا که با این کار خود را در معرض ریسک بزرگی قرار می دهید.
• از سایت هایی که حاوی اطلاعات و عکس و فیلم های مستهجن می باشد، استفاده نکنید. این سایت ها عموما دارای کدهای مخرب هستند و بزرگترین آسیب ها را به سیستم و اطلاعات شخصی شما وارد می کنند.
• سیستم عامل خود را UP TO DATE نگه دارید. ساده ترین راه برای افراد خلافکار برای ردیابی و ثبت همه چیز در مورد شما، نصب یک نرم افزار جاسوسی یا ویروس یا … روی سیستم شما است. بنابراین با به روز نگه داشتن سیستم عامل خود، جلوی این کار را بگیرید.
• تمامی برنامه ها و اپلیکیشن های خود را UP TO DATE نگه دارید. ورژن های جدید برنامه ها دارای FEATURE ها یا ویژگی های جدیدی است که قابلیت شناسایی و بازدارندگی در مقابل بدافزارها را دارند.
• حتما آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.
• دقت کنید که فقط از یک نوع آنتی ویروس استفاده کنید. در صورتی که به طور همزمان از چند نوع آنتی ویروس استفاده کنید، این برنامه ها یکدیگر را از فعالیت صحیح برای ردیابی بد افزارها باز می دارند و در کار یکدیگر اختلال ایجاد می کنند. بنابراین نیازی نیست از چند آنتی ویروس استفاده کنید.
• حتما از FIREWALL یا دیوار آتش استفاده کنید.
 

چگونه بفهمیم آیا در اینترنت ردیابی می شویم یا خیر؟
0 از 0 رای

نویسنده

ساناز امیری
فعلا که شب و روزمون شده بازاریابی شبکه ای و خدمات رسانی به نتورکران با استفاده از سایت بزرگ و معظم مارکت ام ال ام